fbpx
  • Pn - Pt 8.30 - 17.00
  • Nowoberestecka 14/A, 02-204 Warszawa
  • +48 886 457 757 Dział sprzedaży

Leasing pracowników z Ukrainy – Dlaczego warto?

Z uwagi na liberalizację przez Unię Europejską przepisów wizowych w Polsce ostatnimi czasy następuje lawinowy spływ pracowników z Ukrainy. Wychodząc naprzeciw sytuacji istnieje możliwości skorzystania z firm oferujących leasing pracowników.

 

Leasing pracowników pozwala na pozbycie się wszelkich formalności przez firmy, które chcą zatrudnić Ukraińców i polega on na wynajmie takich pracowników od innej firmy, która zajmuje się rekrutacją. Rzeczywistym pracodawcą jest w tym wypadku agencja rekrutacyjna. Tego typu praca jest swoim charakterem podobna do usługi pracy tymczasowej.

Zapewne każdy z nas zauważył duży wzrost w naszym kraju pracowników z Ukrainy, praktycznie w każdej gałęzi biznesu. Względnie wyższe zarobki w porównaniu do Ukrainy zachęcają takie osoby do przyjazdu do Polski. Co więcej, ciągnie się za nimi bardzo dobra opinia, gdyż są oni bardzo pracowici, sumienni a także cechuje ich duża chęć do pomocy.

Mniej formalności

Tego typu leasing niesie szereg korzyści dla pracodawców. Począwszy od tego, że wszelkiego typu formalności są załatwiane przez agencję leasingu pracowniczego. Sama rekrutacja pracowników o pożądanych kwalifikacjach a także przygotowanie ich do pracy to również obowiązek agencji rekrutacyjnej. Kolejne sprawy, czyli sporządzenie umowy z pracownikiem, a następnie kontakt ze wszystkimi polskimi instytucjami (tj. Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, ZUS czy Państwowa Inspekcja Pracy) również należą do obowiązków pośrednika, czyli agencji pracy. W momencie gdy wszystkie formalności są już wypełnione wtedy agencja niejako wypożycza, czyli leasinguje pracowników do wykonywania określonych prac.

Dla pracodawców takie scedowanie wszystkich formalności na inny podmiot to optymalizacja wszelkich kosztów i czasu przeznaczonego chociażby na rekrutację. Ponadto taki pracodawca nie ponosi żadnych konsekwencji w przypadku udzielania urlopów czy w momencie, gdy pracownik udaje się na zwolnienie chorobowe.

Szybka odpowiedź na rotację pracowników

Kolejny plusem jest dosyć krótki okres wypowiedzenia, jaki zapewnia agencja pracy. Pracownik zatrudniony w ten sposób może być zwolniony już po kilku dniach, dlatego, że ten pracownik nadal pozostaje zatrudniony w samej agencji i może zostać oddelegowany do innej organizacji. Tego typu rozwiązanie chroni pracodawcę przed niejako przymusowym pozostawaniem w stosunku pracy nawet jeśli współpraca się nie układa.

Oszczędność kosztów

Ponadto, istotnym czynnikiem, a często jakże decydującym jest znaczna redukcja kosztów pracodawcy, gdyż nie ponosi on żadnych kosztów kadrowych ani administracyjnych. Firma nie ponosi również kosztów związanych ze składkami ZUS czy zaliczkami na podatek dochodowy, a co najważniejsze pracownik otrzymuje wynagrodzenie za realnie wykonaną pracę.

Dla samych pracowników z Ukrainy tego typu forma zatrudnienia daje gwarancję „bycia zaopiekowanym”, gdyż ma legalną pracę, ubezpieczenie a nierzadko agencja inwestuje w kursu doszkalające celem podnoszenia kwalifikacji. Zatem mamy tutaj doczynienia z tzw. „win-win situation”, gdy tak naprawdę obie strony zyskują na takim leasingu.

Praca na produkcji nigdy nie była wydajniejsza

Leasing pracowników z Ukrainy przyczynia się do polepszenia jakości pracy, co szczególnie widać w przypadku zakładów produkcyjnych, ponieważ przedsiębiorcom o wiele łatwiej jest unikać przestojów produkcyjnych i mogą swobodnie zwiększać ilość etatów zgodnie z wymogami rynku. Pozwala to utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku, a nawet wyprzedzić tych konkurentów, którzy borykają się z niedostatkiem pracowników i znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

Podsumowując, wynajem pracowników z Ukrainy na zasadzie leasingu jest coraz bardziej powszechną praktyką na polskim rynku, gdyż gro pracodawców zauważa szereg korzyści płynących z takiego rozwiązania. Usługa leasingu  upraszcza proces planowania kosztów zatrudnienia dzięki jasnemu modelowi rozliczeń za przepracowane godziny.

Dodatkowym atutem najmu pracowników jest zabezpieczenie ryzyka prawnego związanego z zatrudnieniem i legalizacją pracy cudzoziemców w Polsce.  Mniej formalności i oszczędność czasu to dwie główne zalety tego typu stosunku pracy. Ponadto firma nie wiąże się z takimi pracownikami żadną formalną umową i może im wypowiedzieć stosunek pracy z dosyć krótkim okresem wypowiedzenia. Te wszystkie plusy razem prowadzą do najważniejszego wniosku, że tego typu wynajem jest równoznaczny z niższym kosztem zatrudnienia pracownika.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*