fbpx
  • Pn - Pt 8.30 - 17.00
  • Nowoberestecka 14/A, 02-204 Warszawa
  • +48 886 457 757 Dział sprzedaży

Praca sezonowa – Wszystko co musisz wiedzieć

Praca sezonowa to okazja dla wielu osób, żeby zarobić dodatkowe pieniądze i podreperować swoje finanse. Najczęściej, tak jak nazwa wskazuje, jest ona wykonywana raz do roku – w sezonie, gdzie jest największy popyt na usługi będące wytworem takiej pracy.

 

Bardzo często praca sezonowa wiąże się z okresem letnim i uruchomieniem wszelkich ośrodków turystycznych. Kolejnym ważnym filarem tego typu pracy są okresy zbiorów warzyw i owoców. Polacy bardzo często wyjeżdżają do pracy sezonowej za granicę. Zgodnie z przepisami tego typu praca na terenie państw Unii Europejskiej może trwać maksymalnie 8 miesięcy. Najczęstszymi destynacjami dla Polaków jest Francja, Holandia czy Niemcy.

Oczywiście w samej Polsce istnieje dużo możliwości zaangażowania się w pracę sezonową np. podczas wzmożonego ruchu turystów latem nad morze czy podczas ferii zimowych w górach. Tego typu praca jest bardzo popularna wśród uczniów i studentów, którzy z jednej strony mogą zarobić na własne wydatki, a z drugiej strony zbierają pierwsze doświadczenia na rynku zawodowym.

Kiedy warto skorzystać z pomocy agencji pracy?

Mimo, że w samej Polsce istnieje szereg możliwości dla pracowników sezonowych to jednak gro z nich woli wyjeżdżać za granicę. Stawki są tam o wiele bardziej opłacalne i po prostu można więcej pieniędzy odłożyć. Należy pamiętać, żeby w przypadku wyjazdów za granice korzystać ze sprawdzonych biur pośrednictwa pracy. To daje pewność, że wszystko zostanie załatwione zgodnie z prawem. W Internecie można znaleźć wiele opowieści o ludziach, którzy pojechali w ciemno do pracy. Ktoś im obiecał, a w efekcie zostali z niczym. Nawet przy korzystaniu ze sprawdzonej agencji pracy warto sprawdzić opinie w Internecie.

Kolejną istotną kwestią jest podpisanie umowy o pracę z taką agencją. Ważne, aby dopilnować, żeby to była właśnie kodeksowa umowa, a nie umowa zlecenie bądź założenie własnej działalności gospodarczej. Zdarza się, że agencje nakłaniają do zakładania własnej działalności, co nie powinno mieć miejsca, gdyż sezonowy pracodawca powinien właśnie zapewnić umowę o pracę.

Czy wymagana jest znajomość języka?

Kwestią do rozważenia jest znajomość języka. Wiadomo, że znajomość języka urzędowego danego kraju na pewno ułatwia pracę, ale nie jest warunek konieczny. W obecnych czasach, w większości krajów Unii Europejskiej wystarczy podstawowa znajomość uniwersalnego języka angielskiego. Oczywiście jeśli praca miałaby być w hotelu albo np. przy opiece osoby starszej to język będzie potrzebny, ale w przypadku pracy przy zbiorach owocach wystarczą podstawowe zwroty. Obecnie, w dobie Internetu, każdy telefon można wyposażyć w translator, który jest w stanie tłumaczyć mowę w czasie rzeczywistym.

Praca sezonowa to nie tylko możliwości zarobkowe, ale wiele dodatkowych korzyści znacznie wykraczających poza pieniądze. Możliwość wyjazdu do innego kraju to przede wszystkim poznanie mieszkańców, ich kultury i poszerzenia horyzontów. Zatem taki wyjazd to tak naprawdę połączenie obowiązków z przyjemnością. W wolnym czasie można zwiedzać, spacerować, poznawać zwyczaje mieszkańców. Zazwyczaj wspomnienia z takiej pracy sezonowej zostają na całe życie. Nierzadko też zawiązują się przyjaźnie i tego typu praca sezonowa jest przyczynkiem do długoterminowych wyjazdów, a nawet przeprowadzki na stałe.

Praca sezonowa jako przygotowanie do dorosłego życia?

Praca sezonowa to jak wiadomo świetna opcja dla ludzi młodych, którzy chcą sobie dorobić w wakacje, ale nie tylko dla nich. Obecnie po studiach wiele osób decyduje się na tzw. gap year, czyli zrobienie sobie dłuższej przerwy pomiędzy zakończeniem studiów a pierwszą, poważną pracą. Takie osoby chcą sobie jeszcze przemyśleć swoje życiowe decyzje, ustalić plan na dalszą przyszłość i właśnie w sukurs przychodzi im wyjazd za granicę, gdzie będą mogli zarobić pieniądze, a jednocześnie będą mieli czas na rozważania, gdyż z reguły tego typu praca nie zajmuje całego dnia i jest sporo czasu wolnego.

Oprócz pieniędzy i poznawania kultury taka praca może być okazją do nabycia praktyki zawodowej. Zwłaszcza, że przy stosunkowo wysokich zarobkach wymagania na takie stanowisko są z reguły niższe niż w Polsce. Zatem można nie tylko zarobić, ale również nauczyć się zawodu, który potem możemy wykonywać w naszym kraju.

Oczywiście tego typu praca nie może być rozpatrywana tylko i wyłącznie w samych superlatywach. Są również minusy – przede wszystkim względnie długa rozłąka z najbliższymi, poczucie osamotnienia w obcym kraju, stres czy sobie poradzimy z nowymi obowiązkami, czy nie zostaniemy oszukaniu na miejscu. Jeśli naszą pracą ma być ta bardziej fizyczna to często po takim dniu jesteśmy tak wyczerpani, że wizja zwiedzania i poznawania nowego kraju staje się utopią.

Podsumowując, Praca sezonowa zapewnia nam oprócz sporego zastrzyku dodatkowej gotówki, wiele możliwości. Od poznania ciekawych ludzi po nawiązanie biznesowych kontaktów. Warto pamiętać, że taka praca daje nam również możliwość zdobycia doświadczenia, które będzie świetnym przyczynkiem do podjęcia stałej pracy i będzie stanowiło ważką pozycję w naszym CV. A co najważniejsze – każde doświadczenie zawodowe czegoś nas uczy i wykształca nowe umiejętności a zatem jest nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*