fbpx
  • Pn - Pt 8.30 - 17.00
  • Nowoberestecka 14/A, 02-204 Warszawa
  • +48 886 457 757 Dział sprzedaży

Obsługa magazynowa sklepów internetowych – Co musisz wiedzieć?

W ostatnim czasie rynek e-commerce przeżywa swoją „hossę”. Ponad 80% Polaków dokonuje zakupów online. Patrząc przyszłościowo można zakładać, że ten zwyżkowy trend będzie się utrzymywał. Większy popyt wymaga od przedsiębiorców posiadania większej ilości towarów zlokalizowanych w magazynach, dlatego tak istotna jest właściwa obsługa magazynowa. Ta właśnie logistyka sprzedażowa musi być prowadzona bez zarzutu, gdyż każde potknięcie na tym polu może się wiązać z utratą obecnych jak i potencjalnych klientów.

Obsługa magazynowa realizowana przez podwykonawców

Niewiele sklepów internetowych obsługuje swoje magazyny samodzielnie. Tego typu zadania logistyczne są realizowane przez podwykonawców. Istnieją również na rynku firmy logistyczne, które oferują tzw. fullfilment. Polega on na całkowitym oddelegowaniu wszelkich działań związanych z obsługą logistyczną sklepu internetowego do wspomnianej firmy zewnętrznej. Taka całościowa obsługa zawiera działania magazynowe oraz pakowania i wysyłania zakupionych towarów.

Ponadto, przy rozbudowanej ofercie możliwa jest nie tylko  obsługa magazynowa. W przewidywanej ofercie jest także obsługa sklepów internetowych w zakresie reklamacji, zwrotów, pakowanie oraz wysyłka paletowa (zamówienia B2B). To wszystko wiąże się z oszczędnościami odnośnie samego pakowania towarów i kosztów transportu. Optymalizacja procesów logistycznych podczas magazynowania towaru dla sklepu internetowego przyczynia się do szybkiej realizacji zlecenia.

Model biznesowy “pay as you go”

Istotnym czynnikiem przy usłudze fulfillment jest brak konieczności posiadania własnych magazynów. Podwykonawcy oferują model biznesowy typu „pay as you go”, który polega na tym, że płaci się za realne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Dzięki temu sklepy internetowe nie muszą utrzymywać własnych hal magazynowych. Ponadto magazyny oferowane przez firmy logistyczne mieszczą się zazwyczaj w pobliżu lotnisk czy dróg wylotowych, co przyspiesza obsługę zamówień.

Dodatkowo firmy logistyczne korzystają z wyspecjalizowanych programów magazynowych, co pozwala sprawnie i profesjonalnie zarządzać towarem. Jest to kolejny stały koszt, który nie musi być ponoszony przez sklep. Tego typu outsourcing usługi na firmę zewnętrzną nie tylko usprawnia cały proces obsługi magazynowej, ale też pozwala na odjęcie kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniem pracowników do obsługi magazynu.

Z obsługi typu fulfillment korzystają producenci, dystrybutorzy, sieci sprzedaży, ale także agencje marketingowe czy firmy realizujące zamówienia dla klientów indywidualnych. Zatem jak widać wyoutsourcowanie tego typu usług jest bardzo opłacalne.

Czy istnieje ryzyko związane z korzystania z obsługi “fulfillment”?

Korzystanie z outsourcingu logistycznego oprócz istotnych korzyści nie jest pozbawione ryzyka. Przede wszystkim wiąże się ono z pozbyciem się części kontroli nad procesami logistycznymi, w tym brak możliwości bezpośredniej kontroli czy i kiedy, z jaką zawartością paczka została wysłana. Ponadto, z uwagi na to, że pojawia się kolejne zewnętrzne ogniwo przy obsłudze zamówień, może dochodzić do powstania tzw. szumu informacyjnego przy przesyłaniu informacji o zamówieniach do zewnętrznej firmy oraz odbieraniu informacji zwrotnych przy odbieraniu informacji o etapach realizacji zamówienia (np. błędy co do ilości i typu asortymentu).

Dropshopping

Warto odnotować, że ostatnio coraz częściej wykorzystywane, rozwiązanie zwane dropshoppingiem. Jest to model logistyczny wykorzystywany w sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta. Można by rzec, że sklep internetowy jest niejako pośrednikiem między sprzedawcą a kupującym. Zysk tego typu usługi to po prostu marża, którą nalicza sobie tzw. dropshopper.

Obsługa magazynowa sklepów internetowych to ogromne ułatwienie, które nie tylko usprawnia działanie sklepu, ale również pozwala osiągnąć pewne oszczędności finansowe. Dzięki delegowaniu realizacji usługi na firmę logistyczną, przedsiębiorca ma możliwość skupienia się na rozwijaniu samego biznesu. Oczywiście tego typu rozwiązanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Toteż zarządzając sklepem internetowym i wybierając odpowiedni model logistyczny (magazyn w sklepie lub outsourcing logistyczny) należy mieć na uwadze aspekty kosztowe (np. koszty wynagrodzeń pracowników, amortyzacji) oraz ryzyko (np. kontrahentów, techniczne). Wybór odpowiedniego modelu logistycznego powinien być poprzedzony odpowiednią oceną sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej sklepu internetowego wraz z uwzględnieniem wad i zalet poszczególnych modeli logistycznych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*