Emigracja zarobkowa potrafi być wyjątkowo stresującym doświadczeniem. Rozłąka z rodziną i znajomymi, zupełnie nowe miejsce pracy oraz zamieszkania, a także zanurzenie w obcej kulturze mogą wywoływać silny lęk i tęsknotę za tym, co bezpieczne i znane. Co zrobić, aby zminimalizować swoje obawy i odnaleźć się na emigracji?
W ramach pochodzącego z 2019 roku projektu badawczego „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy” sprawdzono, jakie trudności związane z życiem na emigracji są najczęściej zgłaszane przez obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. Wśród nich przodowały nieznajomość języka, ciężkie warunki pracy oraz tęsknota za rodziną. Chociaż zdecydowana większość ukraińskich emigrantów ocenia pozytywnie swój pobyt w Polsce, to wyjazd za pracą może powodować wiele stresu, a wymienione problemy napotkane poza krajem – niepotrzebne spięcia i zmartwienie. Warto więc skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą przemienić emigrację ze stresującego doświadczenia w nową przygodę czy początek pewnego rozdziału.
1. Zapisz się do szkoły językowej
Nauka języka będzie znacznym ułatwieniem w adaptacji do nowego miejsca. Sprawi, że poczujesz się pewniej, a także poznasz osoby, które znajdują się w podobnej sytuacji do Ciebie. Nowy język poprawi Twoje kompetencje na rynku pracy (78% migrantów zarobkowych z Ukrainy pracowało poniżej swoich kwalifikacji – jednym z powodów jest właśnie nieznajomość języka) i ułatwi integrację. Da Ci także poczucie niezależności oraz pewności siebie. Agencja Profit Group zdaje sobie sprawę z tego, że swoboda w komunikacji to klucz w radzeniu sobie z problemami, dlatego samodzielnie organizuje szkolenia językowe dla pracowników.
2. Skorzystaj ze sprawdzonej agencji pracy
Zastanów się, czego oczekujesz od swojej pracy. W jakiej branży chcesz pracować? Ile godzin? Czy zależy Ci również na zakwaterowaniu? Aby uniknąć rozczarowań upewnij się, że agencja pracy, z której usług korzystasz potrafi spełnić Twoje oczekiwania. Przedstaw wszystkie swoje pytania i wyjaśnij wszelkie wątpliwości w kontakcie z agencją, abyś miał pewność, że korzystasz ze sprawdzonych usług. Według danych pochodzących z „Profilu społecznego migranta zarobkowego z Ukrainy” 22,6% migrantów zostało oszukanych na etapie rekrutacji i zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że korzystasz z usług godnej zaufania agencji.
3. Miej realistyczne oczekiwania
Większość emigrantów przechodzi przez proces akulturacji – przyjmowania wartości oraz praktyk innej kultury, przy równoczesnym zachowaniu własnej. Zazwyczaj w pierwszej fazie akulturacji odczucia są bardzo pozytywne, a doświadczenia ekscytujące. Jednakże na późniejszym etapie wiele osób doświadcza kryzysu. Pojawia się uczucie tęsknoty za znajomym krajem i zagubienie, a także problemy, aby zbudować trwalsze przyjaźnie. Warto pamiętać o tym, że są to całkowicie naturalne i normalne odczucia, których doświadczają tysiące innych emigrantów. Powoli, z biegiem czasu, zaczniesz się adaptować i przyzwyczajać do nowej sytuacji.
4. Utrzymuj kontakty towarzyskie
58% osób, które emigrowały do pracy w Londynie, wskazało samotność jako największe wyzwanie w ich życiu w tym mieście (według badań przeprowadzonych przez The Forum w 2014 roku w Anglii). Samotność jest bardzo powszechnym uczuciem wśród wszystkich migrantów. Nagłe zerwanie więzi z rodziną i przyjaciółmi, brak sieci społecznej w nowym miejscu życia, utrata statusu czy tożsamości sprzyjają poczuciu dotkliwej alienacji. Jak sobie z tym poradzić? Utrzymywanie kontaktu online ze znajomymi z rodzimych stron może być pierwszym krokiem. Regularne rozmowy telefoniczne czy nawet wymiana wiadomości z zaufanymi ludźmi sprawią, że poczujesz się lepiej.
Nie zamykaj się także na nowe znajomości. Postaraj się być otwarty na nowe miejsce pobytu oraz mieszkańców. To pomoże Ci szybko odnaleźć się na emigracji i zbudować sobie nową sieć kontaktów. Internet, uczestnictwo w wydarzeniach, realizowanie swojego hobby… – jest wiele sposobów na to, aby poznać ludzi, którzy mogą przerodzić się w Twoich przyjaciół i stanowić nieocenione wsparcie.
5. Bądź pewny siebie w miejscu pracy
Porównywanie się z rodowitymi mieszkańcami kraju czy lęk, że nie podoła się swoim zadaniom bądź straci pracę to częste źródła stresu. Aby sobie z tym poradzić, warto mieć konkretny cel związany z emigracją i skupiać się na nim. Czy to odłożenie konkretnej sumy pieniędzy, czy przeprowadzka na stałe, należy mieć na uwadze punkt do którego dążymy i nie dać się rozproszyć nadmiernym lękom i niepotrzebnym dywagacjom. Pewność siebie to klucz do wewnętrznego spokoju. Emigracja jest dużym wyzwaniem, nowym doświadczeniem. To, że zdecydowałeś/aś się wyjechać z rodzinnego kraju i podjąłeś/aś wszystkie niezbędne kroki ku przeprowadzce, już świadczy o twojej odwadze i zaradności. Pamiętaj o tym, rozpoczynając nową pracę. Powodzenia!